Startsida/Nyheter - Generellt/Ny medicinsk vårdavdelning med 18 platser
Ny medicinsk vårdavdelning med 18 platser
[tisdag 24 april 2007]
I väntan på landstingsbeslut om fler vårdplatser inom den akuta sjukvården i länet vidtar Danderyds sjukhus omedelbara åtgärder för att bättre kunna hantera det kraftigt ökade flödet av patienter.
Bland annat öppnas redan nu en ny medicinsk vårdavdelning med 18 platser. Genom insatserna hoppas sjukhusledningen kunna förbättra arbetsförhållanden och ge prioriterade akutpatienter ett snabbare och bättre omhändertagande.
– Danderyds sjukhus har i likhet med övriga akutsjukhus i Stockholm en märkbar brist på vårdplatser och har under en längre tid varit överbelastade. Vi har därför initierat ett omfattande arbete i syfte att förbättra arbetssituationen, öka patientsäkerheten och ge prioriterade patienter ett bättre och snabbare omhändertagande, säger chefläkare Carl-Göran Ericsson.
Läs hela pressmeddelandet