
”Näringsdryck och tuggummi kan bidra till bättre återhämtning”
Tre frågor till Emma Öbrink, överläkare inom Anestesi och intensivvård.
Vad handlar din forskning om?
– Postoperativt illamående och kräkning, PONV, är en vanlig komplikation efter narkos och kirurgi. Min forskning handlar om hur vi bättre kan identifiera patienter som har ökad risk att drabbas, och hur enkla åtgärder kan minska besvären och förbättra återhämtningen efter dagkirurgi.
– I en randomiserad studie har vi använt QoR, ett patientrapporterat mått på återhämtning. Studien visade att näringsdryck före operation och tuggummi efter operation kan bidra till bättre återhämtning.
Vilket har varit ditt viktigaste fynd under 2025?
– Under 2025 avslutades den fjärde studien i projektet. Den följde kvinnor under den första veckan efter dagkirurgisk gallblåseoperation. Syftet var att undersöka om riskbedömning och individanpassad förebyggande behandling mot PONV kunde minska illamående och kräkningar.
– Resultaten tyder på att strategin är effektiv. Patienterna uppskattade också uppföljningen efter operationen, som bidrog till ökad trygghet och säkerhet under återhämtningen.
Hur kan ditt projekt göra skillnad i den kliniska vardagen framöver?
– Resultaten kan bidra till enkla förbättringar i vården före och efter dagkirurgi. Ett exempel är att erbjuda näringsdryck före operation och tuggummi efter operation till patienter som önskar det.
– Studierna visar också värdet av strukturerad uppföljning efter dagkirurgi. Ett enkelt telefonsamtal kan göra stor skillnad för patientens upplevelse av trygghet. Även om forskning om PONV är komplex är varje åtgärd som minskar lidande och förbättrar återhämtningen en viktig vinst, både för patienten och för samhället.

- Uppdaterad: 9 juni 2026